Niezadowolony (proza poetycka)

Autor: P H, Gatunek: Poezja, Dodano: 27 lipca 2010, 17:49:18

         Na razie wszystko jest przed nim (za plecami oparcie fotela). Na razie jest rzeczą półmartwą zdaną na niełaski ognia i powietrza. Siedzi na werandzie i patrzy na podwórze. Przewijamy taśmę:

         Teraz jest wielka wojna. Mięso, dużo mięsa. Nad głowami świszczą sztukasy, pod nogami ziemia hula w prawo i w lewo. On bierze cel na muszkę, mierzy, strzela.
         I od tej chwili nic już się nie liczy. To, co było, jest ciągle i ciągle pęcznieje, jak ciasto zaczynione przez zmarłą kucharkę.
         Często wydaje mu się, że znów jest żołnierzem. Ucieka polami, krzycząc: "Chowaj się! Ognia!". W lasach zbiera kije i strzelając, dodaje animuszu gromkimi "pif! paf!".

         Teraz już wszystko widziałeś, teraz już wiesz wszystko. Lecz kto ci obiecał, że fikcja nie jest kłamstwem, a wymysł szyderstwem? Ziarenko wątpliwości zawsze jest niezbędne:
         Nie patrz na tego chłopca inaczej niż przedtem, bo nie jest nikim innym - tylko chłopcem siedzącym na werandzie i nie ma nic więcej, i przeszłość ani przyszłość nie ma tu znaczenia.

Komentarze (4)

  • P H
  • 27 lipca 2010, 17:54:02

  Ale się fajnie tutaj rozbija tekst!

  Początkowo było 190 słów. Teraz jest 160. Ale dalej nie wiem czy przegadane. Tekst napisany prawie pół roku temu. Bardzo go jestem niepewny.

 • Wiesz, dla mnie to jest niezłe, trochę różewiczowsko mi brzmi (kartoteki obie). Z paru formuł bym zrezygnowała (ale nieistotnych dla całości). W całości efekt ok, ale byłoby lepiej, gdyby tekst stanowił miniaturę/ogniwo jakiegoś cyklu/łańcucha obrazów

 • za dużo zwikłania

  • P H
  • 28 lipca 2010, 09:36:14

  p. Ewo, dziękuję :)

  p. Piotrze, no, szkoda ;)

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się